ده شیوه دیزاین باغچه با سنگ ریزه

سنگ ریزه یکی از مرسوم ترین و پر استفاده ترین متریال در دکوراسیون بیرونی منزل است. از سنگ ریزه در آلاچیق های بیرون خانه، برای پرکردن فضای خالی و به عنوان یک سیستم زهکشی سودمند استفاده می شود. سنگ ریزه ها با داشتن سایز و رنگ بندی های فراوان، می توانند موجب زیبایی هر باغچه ای با هر سبک و اندازه ای شوند. در ادامه ده شیوه ای که می توانید با کمک سنگ ریزه باغچه خانه خود را تبدیل به منظره ای چشم نواز کنید، آموزش داده شده است.

مسیرها:

به دلیل ایجاد یک سیستم زهکشی سریع و صدای لذت بخش سنگ ها زیر پا، سنگ ریزه ها، برای ساختن و پوشاندن مسیرها، عالی هستند. مسئله مهم در مورد سنگ ریزه این است که بعضی از آن ها بیشتر از بقیه روی هم سر می خورند و می توانند قدم زدن را دشوار کنند. نصب و چینش مناسب سنگ ریزه ها و جنس سنگ ریزه در میزان لغزش سنگ ریزه تاثیر بسیاری دارد. برای کاهش این سرخوردن ها، می توانید از سنگ های با کیفیتی مثل گرانیت تجزیه شده یا سنگ های اندکی درشت تر استفاده کنید.

برای نصب سنگ ریزه ها، اول از یک لایه سنگ فشرده سخت به عنوان زیربنا استفاده کنید. بعد از متراکم کردن  سنگ پایه، یک لایه سنگ ریزه با عمق ۵ تا ۱۰ سانتی متر روی آن بریزید و دوباره آن را متراکم و محکم کنید. همچنین، محصولاتی وجود دارند که روی سطح سنگ ریزه ریخته می شوند تا آن را محکم در جای خود نگه دارند.

ترکیب سنگ ریزه با سنگ فرش:

سنگ ریزه گزینه مناسبی برای پر کردن فضای خالی بین قطعات بزرگ سنگ فرش و گذرگاه هاست. این ترکیب جذاب تر از مسیر هایی است که در آن بین سنگ ها با زمین خالی پوشیده شده و در عین حال نصب آن نیز راحت تر هست. دقت کنید رنگ سنگ ریزه ها و سنگ فرش با هم هماهنگ باشد. برای جلوگیری از حرکت سنگ ریزه به روی سطح سنگ فرش، ابتدا یک لایه سنگ پایه فشرده نصب کنید و سپس سنگ فرش ها را روی آن نصب کنید. این گونه، سطح سنگ فرش اندکی از سطح زمینی که سنگ ریزه ها روی آن پخش می شوند بالاتر بوده و از حرکت سنگ ریزه روی آن جلوگیری می شود.

پاسیو:

در مناطقی که سطح زمین غیر قابل نفوذ و سخت است، استفاده از سنگ ریزه گزینه هایتان برای داشتن یک فضای سبز در بیرون از خانه را افزایش می دهد. از آنجایی که آب می تواند از بین سنگ ریزه ها عبور کند، سنگ ریزه به عنوان یک سطح قابل نفوذ عمل می کند. استفاده از سنگ ریزه در پاسیو ها، یک سطح زیبا به فضا اضافه می کند و در عین حال، با بقیه اجزای محیط نیز هماهنگ است.

هنگام انتخاب رنگ سنگ ریزه، دقت کنید که با استایل باغچه تان هارمونی داشته باشد. به عنوان مثال، سنگ ریزه های تیره برای استایل های امروزی مناسب ترند؛ در حالی که، سنگ ریزه هایی با رنگ های گرم تر معمولا برای باغچه های کلاسیک انگلیسی و یا استایل مدیترانه ای مناسب تر است.

ویژگی های منحصر به فرد آب را فراموش نکنید:

ترکیب سنگ و سنگ ریزه برای پوشاندن کف آب نما، حوض و حاشیه مسیر های خشک مناسب است. معمولا سنگ ریزه های تیره در این ترکیب شیک به نظر می رسند. وقتی آب بر روی سنگ ریزه ها جاری می شود، آن ها تقریبا مشکی به نظر می رسند و تضاد زیبایی با گیاهان سرسبز اطراف ایجاد می کنند.

کود مناسب برای خاک:

در باغچه ها، می توانید از یک لایه سنگ ریزه به عنوان کود گیاهی استفاده کنید. بعد از کاشتن گیاهان، یک لایه ی ۲ تا ۳ سانتی سنگ ریزه روی سطح خاک بریزید. فضای کوچک اطراف بدنه درختان و گیاهان را خالی بگذارید. دقت کنید که استفاده از مقدار بیشتر سنگ ریزه می تواند موجب فشرده شدن خاک و بسته شدن منافذ آن شود. این کار از رویش علف های هرز و تبخیر آب جلوگیری کرده و نتیجه آن، ایجاد ظاهری مرتب و شاداب در باغچه تان است. با وجود اینکه استفاده از سنگ ریزه به جای کود در گیاهانی مثل کاکتوس که آب کمتری نیاز دارند، مرسوم تر است؛ اما این تکنیک برای باغچه هایی با گیاهان قدیمی تر نیز به خوبی جواب می دهد.

در این باغچه هلندی موجود در تصویر، استفاده از سنگ ریزه های با رنگ های ماسه ای به جای کود، موجب گرم و صمیمی شدن فضا و جلوه گری بیشتر دیزاین باغچه شده است.

مسیر های ماشین رو قابل نفوذ:

اگر بر روی یک زیربنای سنگی فشرده و محکم و با سطوح قابل نفوذ نصب شود، سنگ ریزه، می تواند به راحتی فشار چرخ های ماشین را تحمل کرده و به عنوان یک سطح محکم برای عبور و مرور وسایل نقلیه عمل کند. این مسیرها در مناطق پر باران که نفوذپذیری خاک زیاد است و مناطقی با زمستان های سخت که موجب یخ زدن و ترک خوردن آسفالت و بتن می شود، بسیار مناسب هستند. درست است که قیمت نصب سنگ ریزه های مختلف متفاوت است، اما در گران ترین حالت خود نیز سنگ ریزه ها بسیار ارزان تر از آسفالت و بتن هستند.

تاد هایمن، یک دیزاینر فضای آزاد، برای این خانه در بروکلین از مسیر ماشین روی سنگی استفاده کرده است. آسفالت قدیمی با سطح قابل نفوذ که می تواند آب را به خیابان هدایت کند، تعویض شده است و در عین حال ترکیب سنگ ریزه های کوچک با تخته های چوبی محکم فضای امروزی و تازه ای به محیط بخشیده است.

راه حل مناسب برای زهکشی:

بسته به نوع استفاده و نصب سنگ ریزه ها، آن ها می توانند برای حرکت، هدایت و یا تخلیه آب استفاده شوند. به عنوان مثال، زهکشی فرانسوی به تخلیه آب از محیط خانه و بستر خاک باغچه کمک می کند. در مقابل آن، در باغچه هایی که به آب باران نیاز دارند، از سنگ ریزه برای هدایت آب به بستر خاک و جلوگیری از رانش و تبخیر آن استفاده می شود.

سنگ ریزه ها همچنین، با ایجاد یک سطح قابل نفوذ، می توانند به سیستم زهکشی آب کمک کنند. برای مثال، طراح دراین پاسیو بتنی، یک فضای باریک در راستای باغچه را با سنگ ریزه پر کرده است. این لایه باریک علاوه بر هنری و زیبا کردن فضای پاسیو، به هدایت آب باران نیز کمک می کند.

برای حفظ هماهنگی اجزای باغچه، طراح از همان مدل سنگ برای پوشاندن راستای دیوار باغچه که یکی دیگر از نقاطی است که تخلیه آب را دشوار می کند، نیز استفاده کرده است. طراح در اینجا از سنگ های براق برای این کار استفاده کرده، اما استفاده از سنگ ریزه نیز همین نتیجه را ایجاد می کند.

باغچه های مواد خوراکی:

سنگ ریزه های بسیار کوچک، که احتمال حرکتشان هنگام حرکت چرخ دستی کمتر است، برای اینگونه باغچه ها مناسب هستند. لبه های تیز این سنگ ریزه ها باعث می شود که آن ها محکم در جای خود باقی بمانند و در عین حال، آب به راحتی از سطح باغچه تخلیه می شود. علاوه بر آن، یک لایه از این سنگ ریزه روی سطح خاک موجب جلوگیری از رویش علف های هرز می شود.

منقل های سنگی و آتش دان ها:

سنگ ریزه همچنین می تواند برای پوشاندن فضای اطراف یک منقل سنگی در بیرون از خانه استفاده شود. برای این کار سنگ ریزه بسیار ارزان تر و به صرفه تر از سنگ فرش است و سطح مرتب و ایمنی ایجاد می کند. دقت کنید که رنگ سنگ ریزه ها با دیواره های منقل هماهنگ باشد. منقل های فلزی یا متحرک با هر رنگ سنگ ریزه ای هماهنگ می شوند.

کنترل فرسایش خاک:

سنگ ریزه ها در مسیر ها یا روی خاک به عنوان کود، می تواند از تخریب خاک جلوگیری کند. درست است که همه انواع سنگ ریزه ها برای این هدف سودمند هستند، اما سنگ ریزه های خرد شده دارای گوشه های تیزی هستند که ذرات خاک را در جای خود ثابت نگه می دارد و از شسته شدن آن ها با آب جاری بهتر جلوگیری می کند.

اگر تخریب خاک در منزل شما تبدیل به یک مشکل بزرگ شده، سنگ ریزه ها به تنهایی راه حل کافی نیستند؛ بلکه باید آن ها را با روش های دیگر جلوگیری از تخریب خاک مثل کاشتن گیاه، استفاده از دیواره های محکم و محصولاتی که به تقویت خاک کمک می کنند، ترکیب کنید.
آیا تا به حال از سنگ ریزه در باغچه خانه خود استفاده کرده اید، چگونه؟ در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید