راهکارهای ضدعفونی کردن منازل برای مقابله با ویروس کرونا

هر خانه برای اعضای آن پناهگاه امنی در زمان استرس و نگرانی است و بخشی از این احساس امنیت به سلامت مکانی که در آن زندگی می کنیم بستگی دارد. براساس آخرین شواهد به دست آمده از مرکز جلوگیری و کنترل بیماری ها (CDC)، ویروسی که منجر به بیماری کرونا می شود، با تماس نزدیک اتفاق می افتد (حدود ۲ متر). در نتیجه بسیار اهمیت دارد که فاصله اجتماعی را رعایت  کرده، به صورت خود دست نزده و دست ها را مرتبا بشوییم و در نهایت بیش از گذشته به فکر تمیزی منازل خود باشیم. اگرچه این مرکز هنوز مدارکی مبنی بر انتقال ویروس از سطوح به انسان پیدا نکرده است، ولی کار عاقلانه این است که سطوح خانه را به صورت مرتب تمیز و ضدعفونی کنیم.

لوازم لازم برای شستن مکرر دست ها را فراهم کنید.

مرکز جلوگیری و کنترل بیماری ها پیشنهاد می کند که حتما دست ها را به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید؛ به ویژه بعد از تمیز کردن بینی، سرفه یا عطسه، قبل از صرف غذا و بعد از استفاده از توالت. از هر وسیله شست و شو به اندازه داشته باشید تا در زمان نیاز به راحتی بتوانید استفاده کنید. وسایلی که باید در دسترس داشته باشید عبارتند از:

– صابون مایع یا مایع شوینده.

– چند حوله تمیز و سبدی مخصوص برای حوله های استفاده شده و یا دستمال توالت کاغذی و سطل زباله.

– یک ظرف برای مواد شوینده و تی، تا بتوانید به صورت روزانه شیر آب و کاسه روشویی را تمیز و ضدعفونی کنید.

چه ضدعفونی کننده ای برای دست مناسب است؟

زمانی که آب و صابون در دسترس نیست، می توانید از مایع ضدعفونی کننده ای که بر پایه حداقل ۶۰٪ الکل تهیه شده باشد، استفاده کنید؛ اما اگر دستانتان به صورت واضح کثیف یا خاکی باشد، ضدعفونی کننده دست مناسب نیست و شستن دست ها بهترین گزینه است.

تفاوت تمیز کردن و ضدعفونی کردن را بدانید.

نکته مهمی که باید بدانید این است که تمیز کردن مرحله اول کار است. اگر سطحی کثیف باشد، میکروب ها در زیر جرم و کثیفی پنهان می شوند و ضدعفونی کردن سطح فایده ای ندارد.

تمیز کردن: تمیزکاری، کثیفی، جرم و میکروب را از بین برده و درصد میکروب ها را کاهش می دهد.

ضدعفونی کردن: ضدعفونی کردن اگر بعد از تمیز کاری اتفاق بیفتد، میکروب و باکتری را به طور کامل به وسیله مواد شیمیایی از بین می برد و ریسک شیوع بیماری را کاهش می دهد.

از محصولات مناسب استفاده کرده و به دستورالعمل روی بسته بندی دقت کنید.

برای تمیز کاری استفاده از آب و صابون معمولی مناسب است، اما برای ضدعفونی کردن باید به انتخاب محصول خود دقت کرده و محصولات تایید شده را انتخاب کنید که میکروب های سطح (به ویژه ویروس کرونا) را به طور کامل از بین می برند. همیشه الکل و وایتکس را در خانه خود داشته باشید؛ زیرا هر دو برای مبارزه با ویروس کرونا مناسب هستند. در استفاده از وایتکس دقت کنید؛ زیرا وایتکس می تواند باعث تغییر رنگ و خرابی سطوح منزل و حتی ایجاد حساسیت شود. همچنین لازم است نکات تکمیلی زیر را مد نظر قرار دهید.

– اگر سطوح کثیف اند، اول با آب و صابون تمیز کنید.

– برای استفاده از وایتکس برای سطوح بزرگ، ۵ قاشق غذاخوری وایتکس را با ۴.۵ لیتر آب مخلوط کنید و برای سطوح کوچک ۴ قاشق چای خوری وایتکس را با ۱ لیتر آب مخلوط کنید. هرگز وایتکس را با شوینده های دیگر مخلوط نکنید.

– اگر از ضدعفونی کننده الکلی استفاده می کنید، دقت کنید که حاوی حداقل ۷۰٪ الکل باشد.

– به تاریخ انقضای محصولات توجه کنید. از محصول با تاریخ انقضای تمام شده استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است برای ویروس کرونا موثر نباشد.

– طبق دستورالعمل روی محصول عمل کنید؛ چون ممکن است نکاتی برای تاثیر بیشتر محصول در نابودی ویروس کرونا ذکر کرده باشد. به عنوان مثال، وایتکس برای بیشترین اثر باید ۵ دقیقه بر روی سطح مورد نظر باقی بماند.

به سطوحی  که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند، بیشتر توجه کنید.

شستن و ضدعفونی کردن هر روزه تمام منزل، طاقت فرسا و پر هزینه است‌. به جای آن، تمرکز خود را روی بخش هایی بگذارید که به صورت روزمره در تماس با دست و بدن هستند. این بخش ها شامل: دستگیره های در، کلید های برق، میزها، ریموت ها، سرویس بهداشتی و سینک ها هستند. اگر کودک یا همخانه ای دارید که اهل بازی های ویدئویی است، دسته های بازی را نیز روزانه تمیز و ضدعفونی کنید.

برنامه ای دائمی برای ورود به منزل داشته باشید.

وقتی به خانه می رسید، وسایل شخصی خود را در جای مشخصی بگذارید. به وسایلی که در طول روز با خود همراه دارید، مثل موبایل، دسته کلید و عینک آفتابی دقت کنید. دست هایتان را به مدت ۲۰ ثانیه شسته و سپس لوازم شخصی تان با پارچه آغشته به ضدعفونی کننده تمیز کرده و بگذارید خشک شود. در ضدعفونی کردن وسایل الکترونیکی بیشتر دقت کنید تا مایع ضدعفونی کننده وارد درگاه شارژر و … نشود و به دستگاه آسیب وارد نکند.

به کودکان در انجام راهکار های روزانه کمک کنید.

اگر در خانه کودکی دارید که توجهی به شستن مکرر دست ها ندارد، می توانید از یکی از راهکار های زیر استفاده کنید:

– اجازه دهید فرزندتان صابون مورد علاقه اش را استفاده کند یا از صابون های رنگی استفاده کنید.

– یکی از شعر های مورد علاقه کودک را نوشته و به آینه روشویی  بچسبانید؛ در نتیجه کودکتان می تواند در تایم ۲۰ ثانیه شستن دست ها شعر بخواند.

– برای بچه های کوچکتر، آهنگی از موبایلتان پخش کنید.

– مطمئن باشید چهارپایه ای نزدیک همه سینک های خانه باشد تا دسترسی به آب و صابون را برای کودک آسان کند.

بعد از تماس با لباس های آلوده، دست ها را بشویید.

اگر لباس های کثیف را در سبد مخصوصی نگهداری می کنید، بعد از شستن لباس ها آن را نیز بشویید. لباس ها را با بالاترین درجه گرمایی که به پارچه لباس آسیب نزند، بشویید و دقت کنید که لباس های کثیف را زیاد تکان نداده و جابجا نکنید؛ زیرا این کار می تواند موجب انتقال ویروس به هوای محیط و سطوح خانه شود. فراموش نکنید بعد از اینکه حوله ها و لباس های کثیف به ماشین لباس شویی منتقل شد، دست ها را بشویید.

اگر کسی در خانه مریض شد، بیشتر از همیشه مراقبت کنید.

اگر خودتان یا یکی از اعضای خانه بیمار شد، بیشتر از همیشه مراقبت کنید. به وب سایت مرکز جلوگیری و کنترل بیماری ها و منابع معتبر مراجعه کرده و راهکارهای مراقبت از بیماران را مطالعه نمایید. چند مورد از مهم ترین این راهکارها به شرح زیر است:

– اتاق و سرویس بهداشتی فرد بیمار را از بقیه جدا کنید.

– از لوازم شخصی یکدیگر استفاده نکنید.

– لباس های آلوده آن ها را با دستکش برداشته و بعد از شستن لباس ها، دستان خود را نیز بشویید.

– سطوح پر استفاده را هر روز تمیز و ضدعفونی کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید