بازسازی حیاط و فضای باز منزل

بازسازی حیاط و فضای باز منزل نیاز به شناخت اصول و طراحی مناسب دارد. اگر حیاطی را می بینید که به شما حسی دلنشین می دهد و نمایی سرسبز و زیبا دارد، قطعا اصول طراحی در آن به کار گرفته شده است. برای طراحی ای کاربردی و مناسب، تعیین سبک و برآورد هزینه پیش از آغاز کار ضروری است. آماده سازی های قبل از شروع کار و مشورت با افراد متخصص روند کار بازسازی را تسهیل می کند. در نظر گرفتن بودجه، سلیقه و حتی سبک فضای بازی که برایتان جذاب است، به پیشروی اصولی پروژه کمک خواهد کرد و رضایت شما از طراحی نهایی را تضمین خواهد کرد. به عنوان قدم اول این راهنما را مطالعه کنید و نگاهی موشکافانه به حیاطتان بیاندازید.

میزان فضای آزاد دردسترستان را محاسبه کنید.

می خواهید چه اجزایی تغییر کنند؟ چه اجزایی را دست نخورده می گذارید؟ قبل از طراحی باید میزان فضای در دسترس، فضاهایی که باید تغییر کنند و بخش هایی که ترجیح می دهید بدون تغییر باقی بمانند، به طور دقیق مشخص شود. اگر حریم خصوصی شما به خاطر دید همسایه ها تحت تاثیر قرار می گیرد استفاده از ترکیبی از حصار و پوشش گیاهی می تواند راهی برای کاهش دید به حیاط شما باشد.

طراحی مورد علاقه خود برای  باغچه را مشخص کنید.

حال به قسمت مفرح کار می رسیم. ابتدا اولویت ها را تعیین کنید، اگر هیچ محدودیتی برایتان وجود نداشت، باغچه رویایی شما چه ظاهری می داشت؟ آیا از ایوان استفاده می کردید؟ آلاچیق کنار استخر چطور؟ نورپردازی های بیرونی رویایی؟ وقتی لیستتان آماده شد سعی کنید آن را مرور کنید و اولویت های اصلی، ثانویه و اجزایی که قابل اجرا نیستند را مشخص کنید. می توانید در طی مراحل پروژه باز به این لیست رجوع کنید تا بتوانید عواملی که ارزش هزینه کردن دارند را از عواملی که بهتر است بر سر آن ها صرفه جویی کرد، جدا کنید.

چگونه می خواهید از فضای بیرونی استفاده نمایید؟

به عنوان جزئی از لیست خواسته هایتان، فعالیت هایی که می خواهید در فضای بیرونی انجام شوند را مشخص کنید. آیا قصد دارید از آن برای پذیرایی وعده های غذایی استفاده کنید؟ اگر چنین است، برای چند نفر؟ ممکن است بخواهید یک آلاچیق و یا محلی برای پرورش سبزیجات بنا کنید. بنابراین باید کاربری فضا تعیین شود تا طراحی ای کاربردی برای آن در نظر گرفته شود.

واقف بودن بر این امر که چه استفاده ای قرار است از محیط به عمل آید و یا برای جای دادن چند نفر قرار است مورد استفاده قرار گیرد، می تواند در تصمیم گیری مفید باشد. در ضمن می تواند راهنمای طراح برای طرز چینش اجزا در محیط باشد. همچنین ملزوماتی که ممکن است فراموش کرده باشید را نیز در نظر داشته باشید. اگر قصد دارید از آلاچیق در تاریکی نیز استفاده کنید، بهتر است نورپردازی مناسبی برای آن در نظر بگیرید. آیا به محفظه ای برای نگهداری لوازم باغبانی و یا تجهیزات ورزشی نیاز دارید؟ آیا فضایی برای قرار دادن زباله ها دارید؟ در نظر گرفتن جزییات بر اساس سلیقه و نیازهای شما، نتیجه ای دلخواه و کارآمد را به همراه خواهد داشت.

بودجه را از قبل تعیین کنید.

مشخص کنید توان پرداخت چه مقدار هزینه برای نوسازی فضای باز در اختیار دارید. اگر بودجه کافی برای انجام تمام عملیات در یک زمان را دارید می توانید آن را به یکباره اجرایی کنید. همچنین می توان یک پروژه را به اجزای کوچکتر تقسیم کرد تا هزینه ها کاهش یابند. به این کار ساخت و ساز فاز به فاز گویند. اگر قصد دارید ساخت و ساز فاز به فاز را اجرا کنید بهتر است اول با یک متخصص درباره ی طرح کلی مشورت کنید. او می تواند شما را در تشخیص ترتیب منطقی یا ادغام مراحل، راهنمایی کند.

سبک طراحی فضای باز خود را مشخص کنید.

مشخص کردن و یا بهینه سازی سبک طراحی فضای بازتان بخشی بسیار مهم از پروژه شماست، پس در این مرحله عجله نکنید. می توانید این مرحله را با ساخت یک دفترچه پر از ایده شروع کنید که درون آن انواع تصاویر از فضاهای باز که برایتان جذاب هستند قرار گرفته است.

در آغاز دید بازی نسبت به تمامی سبک ها داشته باشید و سپس انتخابتان را به یک یا دو سبک بارز محدود کنید. به دنبال سبک هایی که با آب و هوا و فضا و معماری خانه شما هماهنگی دارند، باشید. این کار باعث می شود پروژه شما مسیری مشخص تر طی کند و محصول نهایی با سایر اجزا پیوستگی داشته باشد.

نقشه ی فضای فعلی را تهیه کنید.

اگر نقشه ی ساخت اصلی منزلتان را در اختیار دارید از آن استفاده کنید تا بتوانید شمای کلی فضا، محل قرار گیری اجزا در فضای باز مثل درختان و یا لوله کشی ها را ببینید. اگر نقشه به روزرسانی شده باشد، طراح شما می تواند از آن برای طراحی جدیدتان نیز استفاده کند. در غیر این صورت باید به دقت اجزا را مشخص کنید و یا از یک کارشناس بخواهید تا اجزا را برایتان مشخص کند. اندازه گیری ابعاد زمین نیز می تواند توسط طراح فضاهای باز و یا معمار انجام گیرد و هزینه اش در هزینه نهایی نوسازی فضای شما لحاظ گردد. وقتی یک نقشه از طرح کنونی به دست آوردید از روی آن چند کپی بگیرید و نزد خود نگه دارید. برای کشیدن طرح ها در طول مراحل بازسازی به آن ها نیاز پیدا خواهید کرد.

درباره گیاهانی که در منطقه شما رشد می کنند اطلاعات کسب کنید.

بهتر است بدانید از چه گیاهانی می خواهید در حیاط جدیدتان استفاده کنید. اگر به دنبال خصوصیت های خاصی در گیاهان مورد استفاده خود هستید، بهتر است از یک متخصص محلی که در گونه های گیاهی کارشناس است، کمک بگیرید. اطلاعات گیاهی می تواند موجب کاهش هزینه ها از آغاز پروژه گردد. در ضمن از هزینه ی آبیاری و نگهداری گیاهانی که انتخاب می کنید، غافل نشوید.

آیا در نظر دارید فضای بازتان را نوسازی کنید؟ چه عواملی در آغاز پروژه شما را یاری کرده اند؟ نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید