ترکیب سبک های مختلف مبلمان در پاسیو

یکی از نیازهای اساسی هر خانه‌ای استفاده از نور و روشنایی طبیعی است. به گونه‌ای که در یک طراحی تمام تلاش‌ها برای بهره‌مندی از آن صورت می‌گیرد. یکی از فضاهایی که به پخش بیشتر نور طبیعی در خانه کمک می‌کند، پاسیو است. در عصر حاضر که همگی به دنبال فضایی به سبک جدید در خانه‌ی خود هستند، سبب شده است تا پاسیو خانگی بیشتر از قبل طرفدار داشته باشد.

پاسیو یک فضای نورگیر است که به تهویه و تامین نور طبیعی خانه کمک می‌کند و در آپارتمان و خانه‌های ویلایی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. با طراحی و ساخت پاسیو ضمن اینکه فضایی جهت رشد و پرورش گل‌ها وگیاهان متنوع ایجاد می‌شود به زیبایی بیشتر فضای داخلی و خارجی خانه هم کمک می‌کند. فضایی دنج و آرام برای لذت بردن و گذران اوقاتی در کنار خانواده هم فراهم می‌شود.

نکته حائز اهمیت در طراحی پاسیو شناخت کامل و اجرای درست آن است. پاسیو به نوعی عامل ارتباط فضای داخلی و خارجی خانه هم محسوب می‌شود. بنابراین باید در انتخاب دکوراسیون، نوع مبلمان و چیدمان و به طور کلی هماهنگی آن با سایر قسمت‌های خانه دقت کافی را داشت به گونه‌ای که به صورت جداگانه و در سبکی متفاوت نباشد. در این صورت است که پاسیو می‌تواند طراحی خانه را زیباتر کند و به فضایی آرام برای استراحت و مطالعه تبدیل شود. در ادامه‌ این مطلب همراه ما باشید تا ابعاد گوناگونی از موارد مهمی که در طراحی پاسیو نیاز است را بررسی کنیم و به یک دکوراسیون هماهنگی از آن برسیم.

هماهنگی به کمک رنگ‌ها

حتی اگر از مبلمانی استفاده می‌کنید که یک سبک ندارند و با هم متفاوت هستند، نگران نباشید زیرا همچنان راهی برای هماهنگ کردن آن‌ها با یکدیگر وجود دارد. انتخاب رنگ مشابه برای انواع مبل، یکی از این راه‌هاست. باید به طریقی بین رنگ‌های به کار رفته در مبلمان یک هماهنگی ایجاد کرد. همواره به خاطر داشته باشید که با استفاده هوشمندانه از رنگ می‌توانیم به خوبی دو عنصر با سبک متفاوت را در کنار یکدیگر استفاده کنیم.

تصویر پاسیویی که از مبلمان با رنگ هایی که با هم هارمونی دارند در آن استفاده شده

همان‌گونه که در تصویر می‌بینید متریال، شکل و رنگ بدنه مبل، صندلی‌ها و میزها با هم متفاوت است. در عوض پارچه زرد طلایی که در صندلی‌ها و بالش‌های مبل وجود دارد، به فضا یکپارچگی زیبایی بخشیده و چیدمان مبل راحتی را دلنشین و صمیمی‌تر کرده است.

استفاده از زیر بشقابی ، گلدان و صندلی با رنگ های مشابه

بهتر است بدانید علاوه‌بر مبلمان خاص و انواع مبل راحتی جدید، حتی با جزئیاتی مثل زیر بشقابی، انواع کوسن مبل و پشتی صندلی، گلدان یا سایبان که دارای یک طیف رنگی باشند، هم می‌توان هماهنگی لازم را برقرارکرد.

استفاده از آجری روشن برای هماهنگی بین نشیمن و غذاخوری

با وجود اینکه بین فضای غذاخوری و فضای نشیمن تفاوت زیادی وجود دارد، اما به کمک رنگ آجری روشن می‌توان این دو فضا را به هم مرتبط کرد.

هماهنگی به کمک ارتباط میان وسیله‌های مختلف

تصویری از قرارگیری کوسن های همرنگ مقابل هم برای مرتبط کردن دو طرف فضای نشیمن

برای رسیدن به هماهنگی در فضا و دکوراسیون پاسیو می‌توان از اشیاء و وسایل خانه نیز استفاده کرد و با ایجاد ارتباطی موثر میان آن‌ها به این هماهنگی رسید. لازم است بدانید که رنگ‌ها هم در این قدم کمک‌کننده هستند. کوسن‌ها و بالش‌های متنوع و رنگارنگ می‌توانند انتخاب خوبی باشند. قرار دادن انواع کوسن بر روی مبلمان پاسیو، تاثیر شگفت‌انگیزی بر تزئین دکوراسیون پاسیو دارد. همچنین بکارگیری هنرمندانه، انواع کوسن و بالش در کنار گل‌ها و گیاهان، یک ترکیب زیبایی را خلق می‌کند که جذابیت پاسیو را بیشتر می‌کند.

تصویری از برقرار کردن تعادل با اضافه کردن دو صندلی بزرگتر در دو طرف میز

نکته مهمی که باید در انتخاب بالش و کوسن مبل و یا هر شئ و اکسسوری دیگری، در دکوراسیون و دیزاین پاسیو به آن توجه کرد؛ رنگ، طرح و بافت می‌باشد. زیرا با رنگ، طرح و بافت متنوع و گوناگونی که دارند می‌توانند با انواع مبل هماهنگ شوند و در نتیجه ارتباط و هماهنگی میان دو فضای متفاوت مانند پاسیو و فضای نشیمن به وجود بیاید.

همان‌گونه که در تصویر مشاهده می‌کنید، قرار دادن بالش‌های آبی رنگ مقابل هم، دو سمت فضای نشیمن را به هم مرتبط کرده است. وجود فنجان آبی روی اتومان، این تناسب را به فضای مرکزی پاسیو نیز منتقل کرده است.

در این عکس هم، تعادل به کمک صندلی‌های اضافی دو سر میز برقرار شده است. استفاده از صندلی‌های بزرگتر در دو سر یک میز مستطیلی، ظاهر جذابی به فضا می‌بخشد و جای بیشتری برای نشستن فراهم می‌کند.

هماهنگی به کمک سطوح و روکش‌های انواع مبل

تصویری از مرتبط کردن فضای نشیمن و غذاخوری در این پاسیو با روکش های سفید مبل

حتما برای شما اتفاق افتاده است که تمایل داشته باشید یک ست مبلمان مخصوص برای خود خریداری کنید که سبک متفاوتی با سایر مبلمان منزل شما داشته باشد. در اینجا لازم است این نکته را بدانید که ترکیب سبک‌های گوناگون کنار یکدیگر نوعی مهارت و توانایی برای زیبا و جذاب کردن دکوراسیون به حساب می‌آید. این ترکیب کردن به کمک هماهنگ نمودن جنس روکش‌ها و پارچه‌هایی است که برای مبلمان پاسیو انتخاب می‌کنید. برای مثال در سبک دکوراسیون شابی شیک (shabby chic) که بر ظاهر ساده، راحت و مرتب تمرکز دارد، می‌توانید با کمک روکش‌های پارچه‌ای هرگونه عدم هماهنگی بین مبلمان را پنهان کنید.

تصویری از فضای نشیمن با مبلمان آبی رنگ

هماهنگی به کمک سبک یا تم طراحی خانه

انتخاب وسایلی که با سبک خانه هماهنگی داشته باشید

یکی دیگر از راه‌های ایجاد هماهنگی، توجه و دقت به سبک دکوراسیون و دیزاین خانه است. دکوراسیون خانه شامل الگوهای متفاوتی است که با کمک گرفتن از آن می‌توانیم در انتخاب وسایل و مبلمان خانه به درستی قدم برداریم تا یک فضای زیبا و منحصربه‌فرد را خلق نماییم. در انتخاب مبلمان پاسیو حتی در صورت داشتن خطوط و سطوح متفاوت، اهمیتی نخواهد داشت؛ زیرا دارای سبک یکسان و مشابهی هستند و به راحتی این هماهنگی ایجاد می‌شود.

با استفاده از روکش پارچه ای مبلمان هرگونه ناهماهنگی با فضا را پنهان کنید

پس به یاد داشته باشید استفاده از یک الگوی مشخص در دکوراسیون، نقش کلیدی در برقراری ارتباط بین مبلمان موردنظرتان دارد. این الگو می‌تواند مدرن، کلاسیک، سنتی و یا هندسی باشد. چیزی که مهم است چگونگی استفاده از این الگو برای برقراری ارتباط است تا به هماهنگی مورد نظر برسید.

بخش‌‌بندی کردن فضا

تصویری از یک پاسیو که با استفاده از سبک های مختلف مبلمان فضاها را از هم جدا کردند

یکی از موارد مهم در دکوراسیون خانه، استفاده از چیدمان اصولی است. اغلب اتفاق می‌افتد که برای دکوراسیون و اثاثیه‌ی خانه‌ی خود از مدل‌ها و سبک‌های مختلفی استفاده می‌کنیم. بنابراین نیازمند شناخت و آگاهی کامل از انواع سبک‌های چیدمان هستیم تا بتوانیم هماهنگی درستی میان اجزای تشکیل دهنده‌ی خانه برقرار کنیم. به این گونه است که خانه‌ای با هویت و زیبا در اختیار داریم که از حضور در آن لذت می‌بریم.

به کمک چیدمان مبلمان، می‌توان محدوده هر فضا را هم مشخص کرد. به طوریکه هر یک از فضاهای به دست آمده را جهت استفاده‌ای خاص در نظر گرفت. برای مثال در تصویری که مشاهده می‌کنید، فضای غذاخوری و نشیمن نزدیک به هم قرار دارند، ولی از ست مبلمان مختلفی برای هر کدام استفاده شده و به دلیل شیوه‌ی درست چیدن مبلمان، این راه حل موفقیت آمیز بوده است.

تفکیک فضا با استفاده از مبلمان حصیری جلوی شومینه

در این تصویر هم برای ایجاد مرزبندی‌ها به کمک چینش مبلمان، از مبلمان حصیری اطراف شومینه و پشت به فضای غذاخوری استفاده شده است که دو بخش از هم جدا شده‌اند اما در عین حال هماهنگی خود را با فضا حفظ کرده‌اند.

استفاده از قالیچه مناسب در پاسیو خانگی

تصویر یک پاسیو با استفاده از فرش در قسمت نشیمن برای تفکیک فضااستفاده از قالیچه ضمن اینکه به زیبا کردن فضا کمک می‌کند، می‌تواند در روند چیدمان دکوراسیون نقش موثری در مرزبندی و تفکیک فضاها داشته باشد. قالیچه‌ها در ابعاد، طرح، رنگ و اندازه‌های گوناگونی ارائه می‌شوند که باید بر اساس محیطی باشد که در آن قرار می‌گیرند. البته باید به این نکته هم توجه داشت که ابعاد مبلمان هم نقش اساسی در انتخاب قالیچه مورد نظر ما دارد.

تصویر یک پاسیو با استفاده از فرش قهوه ای روشن در قسمت نشیمن برای تفکیک فضا

بهتر است قالیچه تمام فضا را احاطه نکند و مقداری از سطح زمین در اطراف حاشیه قالیچه مشخص باشد چرا که باعث زیبایی بیشتر می‌شود و همچنین پایه‌های جلویی صندلی‌ها می‌توانند روی قالیچه قرار گیرند.

تصویر یک پاسیو با استفاده از یک پله در قسمت نشیمن فضا را تفکیک کرده است

ضمنا وجود پله روی سکو یا پاسیو فرصتی برای جدا کردن فضاهایی با انواع مبل های مختلف فراهم می‌کند.

پوشش سقف پاسیو

تصویری از یک آلاچیق سقف دار که که از بقیه فضا جدا شده استپاسیو به عنوان یک فضای نورگیر، نور خود را از سقف و یا از دیواره خود تامین می‌کند. بنابراین مصالح به کار گرفته شده باید شفاف باشند و قابلیت عبور نور را داشته باشند. البته باید در نظر داشت که در برابر شرایط آب و هوایی مختلف مقاومت کافی را هم داشته باشند. بهتر است برای سقف پاسیو یک طراحی زیبا در نظر گرفته شود، زیرا هم به زیباتر شدن نمای آن کمک می‌کند و هم می‌تواند عاملی برای جدا کردن این فضا با سایر نقاط خانه باشد.

ایده استفاده از گلدان های بزرگ برای جدا کردن بخش های مختلف پاسیو

سخن پایانی

پاسیو از جمله فضاهایی است که هر کسی تمایل دارد نمونه‌ای از آن را در خانه‌ی خود داشته باشد تا بتواند حس شیرین آرامش و لذت بردن از یک فضای دنج و صمیمی را در کنار خانواده و دوستان خود تجربه کند. در صورتی می‌توان به چنین شرایطی در پاسیو دست یافت که کلیه عوامل و اجزای آن رعایت شود و با هم هماهنگ باشند. تمام نکاتی که در مطلب پیش رو عنوان شد گزیده‌ای از موارد لازم است که می‌توانید با رعایت و اجرای آن به یک پاسیوی زیبا دست یابید که وجود هماهنگی در میان اجزای آن می‌تواند فضای پاسیو را منحصربه‌فرد کند. اگر ایده یا نظری دارید که به چیدمان و هماهنگی بیشتر در پاسیو کمک می‌کند، با ما در میان بگذارید.   

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید